Ako vybrať záclony?

Oproti závesom neslúžia záclony k úplnému odtieneniu miestnosti, ako skôr k navodeniu príjemne útulnej atmosféry, tlmeného tieňa aj dekorácie. Ak zvažujete, aké záclony najlepšie padnú do danej miestnosti, zamerajte sa na štýl interiéru aj primárne využitie vybranej izby. Iné spracovanie sa hodí do kuchyne, iné do spálne. Nakoniec si v texte preberieme možné uchytenie a spôsob vešania záclon. Nezabudneme pritom ani na údržbu a pranie.

Oproti závesom neslúžia záclony k úplnému odtieneniu miestnosti, ako skôr k navodeniu príjemne útulnej atmosféry, tlmeného tieňa aj dekorácie. Ak zvažujete, aké záclony najlepšie padnú do danej miestnosti, zamerajte sa na štýl interiéru aj primárne využitie vybranej izby. Iné spracovanie sa hodí do kuchyne, iné do spálne. Nakoniec si v texte preberieme možné uchytenie a spôsob vešania záclon. Nezabudneme pritom ani na údržbu a pranie.

Doba čítania 9 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Umiestnenie

Zásadnou otázkou pri výbere záclony je, do akého priestoru ju umiestníte. Záclony do kuchyne zvyčajne neslúžia k utlmeniu svetla. Majú skôr priestor presvetliť a prevzdušniť. K týmto účelom sa skvele hodia skrátené verzie vitrážového či oblúkového typu. V niektorých kuchyniach a jedálňach navyše môžete naraziť na dvojdielne sady, kedy je na okne okrem skrátenej záclony v hornej časti ešte úzky pruh látky v časti spodnej. Takéto prevedenie sa často používa v chalupách a vidieckych stavbách. Od záclon do obývacích izieb chceme zvyčajne niečo iné. Mali by poskytovať príjemné súkromie a zvýrazňovať celkový štýl miestnosti. Tu môžete vyberať elegantné dlhé záclony s ozdobnými lemami či minimalistickými líniami.

Metráž alebo kus

Pri nákupe si ďalej overte, či si kupujete kus, teda hotovú záclonu, alebo metráž. Na ľahko merateľné a štandardné rozmery jednoducho zaobstaráte kusové prevedenie, ktoré po doručení bez problému zavesíte. Naopak do atypických okien a pre ďalšie individuálne požiadavky dajte prednosť metráži. V takom prípade vám príde látka na záclonu, ktorú je ešte potrebné zapracovať na daný rozmer a nechať krajčírkou alebo vlastným šijacím strojom začistiť okraje.

Kombinácia so závesmi

Ako bolo povedané v úvode, záclony vám nezatemnia miestnosť. K tomu slúžia masívnejšie závesy, ktoré sa veľmi často obstarávajú práve v kombinácii so záclonami. Aj vy tak môžete pri svojom výbere zohľadňovať a premýšľať, aké závesy by vybrané záclony dobre dopĺňali. Do spální sa skvele hodia tzv. blackout závesy, ktoré miestnosť úplne zatemnia. K takto silným a väčšinou výrazným závesom skôr obstarávajte jemné a iba zľahka vzorované záclony. Príliš výrazné motívy by sa mohli vzájomne prebíjať a priestor opticky zmenšovať. V obývacích izbách vám postačia ľahšie závesy, ktoré môžu byť väčšinu času zopnuté do boku a štýlovo tak dopĺňať napríklad oblúkové záclony alebo dekoratívne povrázkové prevedenie.

Závesy môžu celkový dizajn záclon ešte podčiarknuť

Na čo sa zamerať

Tvar

Okrem bežne dostupných metráží a strihov sa môžete stretnúť s oblými a skrátenými tvarmi, z ktorých najčastejšia je oblúková záclona. Tá je strihaná do viac či menej výrazného oblúka, ktorý môže končiť v polovici okna, ale tiež tesne nad parapetom. Takéto prevedenie sa používa v kuchyniach, ako ozdobná záclona do obývacej izby alebo jedální. Skrátenej verzii rovného strihu sa hovorí vitrážované. Tento typ záclony je vhodný do kuchýň a do chalúp, kde sa typicky používajú buď v nariasenej dvojverzii alebo v typickom káro vzorovaní. Stretnúť sa ďalej môžete s hravými povrázkovými záclonami, ktoré môžu nadobúdať akéhokoľvek tvaru podľa vašej nálady. Bez problémov ich spletiete do vrkoča, alebo ich veľkosť upravíte nožnicami.

Spracovanie a materiál

Materiál a spracovanie tkaniny má veľký vplyv na to, ako bude záclona celkovo v interiéri pôsobiť a koľko toho utlmí. K najčastejšie používaným patria válové záclony, ktoré vytvárajú decentný tieň a navodzujú pocit súkromia. Voály pôsobia elegantne a striedmo, preto sa bežne stretnete s prevedením v bielej farbe. Niektoré voály môžu byť ešte zdobené vyšívaním, ktoré nájdete najčastejšie na spodnej časti. Luxusnejším a tiež nápaditejším variantom sú organzy, teda ľahké polopriehľadné tkaniny. Tieto typy záclon dobre držia tvar, vyzerajú skvele aj v rôznofarebnom prevedení a skvele ich zladíte s ďalšími doplnkami.

Organzy skvele držia tvar a pôsobia reprezentatívne

Tradičnou voľbou je žakárová záclona s vytkávaným vzorom. Predtým sa jednalo o takmer výhradný typ záclon. Klasické vzorované motívy lístočkov, kvetov aj iných sezónnych dekorácií pekne zdobia obývacie izby, detské izby aj spálne. Žakárové záclony bývajú zakončené ozdobnou obrubou. Milovníkov rustikálneho štýlu iste zaujmú batistové záclony s plátnovou väzbou. Takéto modely pôsobia prírodným dojmom a skvele sa hodia do vidieckych štýlov interiéru.

Na výrobu záclon sa najčastejšie používa polyester, ktorý je čo do údržby veľmi nenáročný, po čase však nemusí tak dobre držať tvar. S týmto problémom sa nestretnete u prírodných textílií z bavlny, ľanu alebo hodvábu. O to viac sa o ne však musíte starať.

Rozmery

Pre výber správnej veľkosti budete potrebovať starostlivo premerať priestor okien a jeho okolia. Výška udáva, kam by mala záclona dosahovať, napríklad pod parapet, na kúrenie, na podlahu. Šírka určuje, o koľko bude záclona presahovať šírku okna s prihliadnutím na riasenie, ktoré by malo byť minimálne dvojnásobné ideálne trojnásobné ako je šírka okna.

  • Výšku záclony: zistíte zmeraním vzdialenosti okna od závesnej tyče po požadovanú dĺžku, napríklad k radiátoru. K výslednej hodnote pripočítajte ešte zhruba 5 cm na založenie látky. Ak meriate záclonu k parapetu, pripočítajte pár centimetrov pod neho, záclona končiaca tesne pod oknom nepôsobí dobre a okno opticky zmenšuje.

  • Šírka záclony: zmeriate podľa šírky okna. Ďalej hodnotu vynásobte minimálne 2-3 podľa toho, ako bohato chcete mať záclonu nariasenú. K výslednej hodnote ešte zostáva pripočítať okraj od okna. Zvyčajne sa k šírke pripočítava 10 cm na každej strane, teda dohromady 20 cm navyše. Pokiaľ naviac objednávate metráž, nezabudnite pripočítať ešte 10 cm (5 cm na každej strane) na začistenie okrajov. Výsledný vzorček by teda mohol vyzerať takto: (šírka okna)*2,5 + 20 cm (presah od okna na každej strane) + 10 cm (začistenie oboch okrajov).

Záclony po zem by sa nemali podlahy dotýkať. Ideálne by mali končiť cca 2-3 cm nad podlahou

Vzor a farby

V závislosti na zariadení a štýlu miestnosti vyberajte vhodnú záclonu či kombináciu závesu. Skôr než zladenie záclony s pohovkou, posteľnou bielizňou či kobercom sa zamerajte na farebné zjednotenie s doplnkami (kvetinami, svetlami, vankúšikmi). Do detskej izby vyberajte pokojne nápaditejšie detské záclony s obrázkami a veselými motívmi, do spálne odporúčame tlmené odtiene bez vzorovania. Väčší priestor pre kreativitu sa vám ponúka v obývacích izbách či kuchyniach. Ak v miestnosti nie je jeden dominantný dizajnový prvok, napríklad vzorovaná tapeta alebo napríklad perzský koberec, môžete zvoliť originálne vyšívanú záclonu alebo viacfarebné prevedenie v kombinácii s originálnymi závesmi.

Spôsob prichytenia

Ak ste už vybrali vhodný typ aj farebné spracovanie, premyslite si, akým spôsobom hotové záclony prichytíte nad okno. Bežne sa stretnete s tromi typmi: garnižami, koľajnicami a lankovým systémom.

  • Garniže: v ponuke nájdete veľa druhov garnižových tyčí od masívnych drevených po stabilné kovové. Materiál by mal vzhľadovo ladiť s nábytkom a celkovým štýlom miestnosti. S výberom vhodného modelu vám ďalej pomôžeme v radcovi Ako vybrať garnižu. Tiež spôsobov prichytenia ku garniži sa vám ponúka niekoľko. Môžete buď zaobstarať záclonu s horným lemom, do ktorého tyč zasuniete, alebo záclonu s pútkami z rovnakej látky či vsadenými kovovými očkami.

  • Koľajnice: o niečo menej dekoratívne budú koľajnice, u ktorých prevažuje praktickosť a dôraz na funkčnosť. Ak potrebujete záclonu viesť do rohov, potom budú koľajnice ideálnou voľbou.

  • Lankový systém: na záclony a ľahšie závesy môžete použiť aj oceľové lanko, ktoré sa skôr hodí do minimalisticky riešených bytov. Na napnuté lanko sa pripnú krúžky a na ne následne záclona.

Garniža dokáže opticky zväčšiť malé okno, ale aj opticky znižuje strop.

Údržba a pranie

Najjednoduchšia poučka hovorí - vždy sa riaďte pokynmi na štítku, či informáciách od výrobcu. Záleží na danom materiáli aj prípadných doplnkov. Nižšie nájdete 10 rád na správnu údržbu zahŕňajúcu pranie, žehlenie a sušenie.

  • Ručným praním vo vlažnej vode si zaistíte šetrné pôsobenie čistiaceho prostriedku bez rizika poškodenia.

  • Ak pristúpite k praniu v práčke, vyberte jemný program na 30 °C, s maximálne 400 otáčkami.

  • Pred praním je potrebné vybrať všetky krúžky či sponky slúžiace na uchytenie na garnižu.

  • Pred zatrhnutím látky ochráni záclonu vrecúško na pranie, do ktorého všetko úhľadne zložte.

  • Nepoužívajte aviváž ani zmäkčovadlo. Tieto prostriedky by mohli narušiť jemnú štruktúru.

  • Po skončení pracieho cyklu záclony ihneď vyberte a starostlivo vytraste.

  • Väčšinu záclon netreba žehliť. Iba hladké voály a organzy môžete prežehliť na najnižšej teplote, ešte keď sú mierne vlhké.

  • Žiadne záclony nevkladajte do sušičky, mohli by sa zraziť, či inak zmeniť svoj tvar.

  • Ak ste prali záclony ručne, na chvíľu ich zaveste na sušiak, potom na garnižu. Predídete vzniku kaluží pod oknami.

  • Frekvencia prania by mala zodpovedať umiestneniu závesov, ak neprichádza do styku s cigaretovým dymom a prílišným prachom či parou (z kuchyne), stačí ich prať 1-2 × ročne.